heatherhayworth heatherhayworth
  • 12-03-2015
  • Mathematics
contestada

Rachel can buy 18 eggs for $1.49 or 12 eggs for $1.09. Which is the better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2015
  1.09/12=0.091  18 eggs is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

Solve for y: (1-y)^1/7=(3y-7)^1/7
Flight times for commuter planes are normally distributed, with a mean time of 94 minutes and a standard deviation of 7 minutes. Using the empirical rule, appro
Estimate the quantity of soil to be excavated from the borrow pit​
It is easy to create good photographs of mountains because you can always tell how big they are. True False
Write a word phrase that can be represented by m + 25. A - the difference of 25 and m B - 25 less than a number m C - 25 more than a number m D - the quotient o
I have a question and no one has helped me yet so I'm re-submitting it. thanks in advance. ​
Write about your experience where your class monitor got hurt . Begin your story with : “The Monitor walked out of the classroom ....”
Which groups fought for control of Indonesia after World War II?
Please answer the attached question by selecting of the the given answers.
Help Please Rhett decides to build a square room for his movie and music collection. If the area of the room is 16x2 − 24x + 9 square feet, what is the length o