ffggghhjjjjjkk
ffggghhjjjjjkk ffggghhjjjjjkk
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

uhhh what does x= ????​

uhhh what does x class=

Respuesta :

syedamaimuna9a6
syedamaimuna9a6 syedamaimuna9a6
  • 01-02-2022

Answer:

x = 15

Step-by-step explanation:

165 + x = 180 ( linear pair)

transpose

x = 180 - 165

x = 15

Answer Link

Otras preguntas

imagine you have discovered a time machine that can take you forward or backwards in time. Write a story about the trip you make in the time machine. What time
Kwabena has $60 to spend on food this week. He is planning to spend 12% of his money on desserts. If he plans to buy cupcakes, how many can he buy?
“Its all about you” explain this sentence
3. 7 yd 4 yd 18 yd 11 yd 14 yd
24 is 120% of what?​
The price of an item has been reduced by 40%. The original price was $28 .
Diffusion is the movement of a substance a.only in liquids. b. through only a lipid bilayer. c. down its concentration gradient. d. against its concentration
A 5-pound bag of flour costs $12.80. What is the price per ounce?
In To Kill a Mockingbird when Scout tries to tell John about Miss Gates why does he react so violently
what i learn from the trip i once had with my school mates​