11137
11137 11137
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kwabena has $60 to spend on food this week. He is planning to spend 12% of his money on desserts. If he plans to buy cupcakes, how many can he buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-03-2022

[MA]:

52.8

$60 - 12% = 52.8

Writer's note: I don't know if this is right.

[xArtsy]

Answer Link
irelandphelps4 irelandphelps4
  • 16-03-2022
The answer should be 7.2 because 12% of 60 equals 7.2. I hope this helps :D
Answer Link

Otras preguntas

What is the approximate volume of a cylinder with a height of 2 ft and a radius of 6 ft? Use 3.14 to approximate pi. Express your answer in hundredths.
What does the astronomical observation have to do with the Mayan decisions?
The Ottoman Empire was the largest and most influential Christian empire. a. True b. False
What pivotal event led the United States to enter World War II?
Kepler discovered the forces that govern planetary motion. a. True b. False
It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
What is the first step to take to help reduce pollution?
Why didn't Andrew Jackson like the bank?
What is a therapeutic community?
Deserts are only found near the equator. a. True b. False