brianna2008bradshaw
brianna2008bradshaw brianna2008bradshaw
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Abble is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
P

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

if Abble buy pizzas for 60 dollars

60/12=5

he can buy 5 pizzas

p=5

Answer Link

Otras preguntas

what form of energy does a lightning flash have
Which invention led to an increase in the production of cotton and helped Southern farms become more productive
sonia vendio la mitad de los melones que tenia mas medio melon. Despues se comio el melon que le quedo. cuantos melones tenia?
A surface wave on the ocean's surface is an example of a(n) _____ wave. A. gravity B. seismic C. mechanical D. electromagnetic
How can you solve problems involving equations that contain addition, subtraction, multiplication, or division?
What is the answer to 11=x/-5 +8
How Long can we POSSIBLY Hold our Breaths underwater?
⇒what is a small rocky object that orbits the sun, usually in a band between the orbits of Mars & Jupiter?⇆
Biotechnology is the use of _______ to improve products and processes. a. organisms b. chemicals c. computers d. all of the above
evaluate three ways in which conflict can help to build positive relationships between youth and their parents