danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 2 1/3 pounds of turkey for 26.25. What is the cost per pound?

Respuesta :

amairs
amairs amairs
  • 03-12-2020

Answer:

11.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
jadaconnell
jadaconnell jadaconnell
  • 03-12-2020

Answer:

approximatly $11.25

Step-by-step explanation:

26.25/2.333333 = 11.2500000161

Answer Link

Otras preguntas

what are function of lipids​
I-ready math pls help
What method would you choose to solve the equation 2x^2- 7 = 9? Explain method. why you chose this
list some of the electronic system?​
Q1. “Democracy stands much superior in promoting dignity and freedom of the citizens”. Justify the statement.
is the president elect by a popular vote
A community theater sells about 150 tickets to a play each week when it charges $20 per ticket. For each $2 decrease on price about 25 more tickets per week ar
If 4 electricians can wire some new houses in 20 days, how many electricians would be required to do the job in 10 days? a. 30 b. 8 c. 45 d. 2
On Monday a shop receives $60.30 by selling bottles of water at 45 cents each How many bottles are sold?
8. SISTERS Angela is 3 years older than Susie. Becca is 2 years younger than Susie. If Becca is 10 years old, how old are Susie and Angela?