gawildalizzz gawildalizzz
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce soda costs $1.25 in the vending machine. At that rate, how much would a 32-ounce soda cost?

Respuesta :

zenzi3488 zenzi3488
  • 15-05-2020

Answer:

$3.33

Step-by-step explanation:

$1.25 divide by how many ounces to get the price per ounce. 1.25/12=.104 and then times that by 32 to get $3.33

Answer Link

Otras preguntas

10. How are the stories and poems in this unit similar? a. All the authors have written pieces with the same main idea. b. All the authors want to give their r
identify a finch population that would most likely survive on the Galapagos Islands
Which sentence is punctuated correctly? a. She gave him a bolo a string necktie with an ornamental clasp. b. Hayley the girl in the third row wearing green, is
Which of these is a metamorphic rock? a. gneiss b. granite c. sandstone
If the dimensions of a figure are doubled, then the perimeter of the figure is
The Selva refers to the (1 point) coastal region. eastern rainforest.>>>>my answer high mountains of Peru. Sierra.
What is homeostasis?
What was that opposition of World War II
The uprising of loyal Chinese against outsiders was called the: Boxer Rebellion Open-Door Policy Chinese-Japanese Rebellion
The day-to-day business of the UN is performed by the (2 points) Secretariat. Security Council. Secretary General. General Assembly.