sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Two train cars moving in the same direction are going to be coupled together. The mass of the first car is 5,000 kg and is moving at 5 m/s; the second car weigh
How many hours per day is the maritime museum open on mondays
helpppppppppppppppppppppppppppppppppp no one is helping me :(
State ant two reasons why information should be saved on the computer. ​
the sum of the angle measures triangle is 180⁰ find the measures of each angle in the triangle below ​
I NEED HELP ASAP What types of things are more common in the city than in a rural setting? Check all that apply. A.Cars as a primary mode of transportation B.P
Simplify 17.6L:20800 ml
Your teacher is going to make a video to advertise your school. The teacher needs students to help and there will be a meeting to discuss plans for the video. W
A criticism of Kohlberg's theory of moral development includes which of the following? A. Kohlberg underestimated the role logic plays in moral behavior. B. Ko
How many particle in 3.5 of CO2