jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

How do u answer 3(x+2)=x-18
What was the purpose of the pure food and drug act of 1906?
The radius of a bicycle wheel is 12 in. What is the approximate circumference of the wheel?
You can divide any parallelogram into two matching triangles. How is this useful?i need to know this answer right now please
Explain the statement that waves cause both constructive and destructive change to the shore line
Who were the 'KKK' and what were there intentions? (Teacher didn't tell me)
a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples
when did fair trade start
How much energy is contained in the mass of a 60-kilogram person?
Who were the Britons fighting against in the middle ages?