davidhernandez14 davidhernandez14
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

at the market,8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?

Respuesta :

milani03xo
milani03xo milani03xo
  • 04-05-2018
Divide the price by amount to find out how much each costs. multiply that by 9. 4 (divided by) 8 = .5, or 50cents.  each apple is 50cents. multiply .50 by 9. It costs 4.50. Hope this helps
Answer Link
Brick123
Brick123 Brick123
  • 04-05-2018
Hello!

If you divide 8 by 4, it seem that 2 apple costs $1.00. It also seems that whenever there is an odd number of apples, the cost of those apples have a cent count of 0.50 cents. So if 8 apples are $4.00, then I believe that 9 apples are $4.50.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

35 points!!! please help me ​
When a car of mass 1167 kg accelerates from 10.0 m/s to some final speed, 4.00  10 5J of work are done. Find this final speed.
A parallelogram has an area of 37 square feet. If the height of the parallelogram is 4 feet, how many feet is the base?
For what value of x is the rational expression below equal to zero? x_1/(X - 3)(x + 1)​
What is Gatsby’s reaction to Daisy’s child?
B. The highly toxic gas phosgene is produced by the reaction CO(g) + Cl2(g) COCl2(g), ΔH = –108 kJ/mol. Use this reaction to answer the following questions.i. H
1. Another name for the thesis of an argument is the
Find the slope and the y-intercept of the graph of y=6x-5.
Convert mixed number 1 1/4 x 2/3
someone please help me with this