awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

rachel told mariana that if she rolls two number cubes 100 times she will never get a product of 23 mariana toldbher that she cant be sure. whos right? explain
compare the air pressure at the peak of Mt. Everest to the air pressure at sea level.
3n-5=-8(6+5n) SOLVE
If you have 12 circles an you shade in3/4 of them, how many circles do you shade?
Okay Here Is The Question Its 3 Parts:How Far Is The Sun From Earth?There Are 3 Feet In A Yard. How Many Yards Is The Sun From The Earth? Explain How.There Are
Okay Here Is The Question Its 3 Parts:How Far Is The Sun From Earth?There Are 3 Feet In A Yard. How Many Yards Is The Sun From The Earth? Explain How.There Are
What is the minimum value an eccentricity can be?
Explain why animals must eat food, but plants do not have to.
Put these in order from least to greatest 6.4 kg 640 g 600,000 mg
3n-5=-8(6+5n) SOLVE