kayla302 kayla302
  • 16-02-2016
  • Mathematics
contestada

Mo's farm stand sold a total of 165 pounds of apples and peaches. She sold apples for a $1.75 per pound and peaches for $2.50 per pound. If she made $337.50, how many pounds of peaches did she sell?

Respuesta :

nightmare345594
nightmare345594 nightmare345594
  • 18-02-2016
69 pounds of peaches what you do is take 337.50 -165 then you divide that by 2.50 and that gives you 69 pounds 

Answer Link

Otras preguntas

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?
You read this poem at the beginning of this module. Read it again, looking for examples of internal rhyme. Rhapsody I am glad daylong for the gift of song, For
What is the term for something that is accepted as definite or certain to​ occur, despite a lack of​ proof? A. values B. assumption C. bias
Which acid should be stored in plastic containers rather than in glass ones?
Please solve will give brainliest ​
What fraction is equivalent to four tenths and has a denominator of 100?
CompletarRewrite each sentence using double object pronouns. (image included)helpppp
[tex]89 + 96[/tex]please help me how to solve this ​
In your own words describe the physiological significance of the fev1/fvc ratio
Give one example of cation and anion? ​