maricruz77huerta maricruz77huerta
  • 16-02-2016
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-02-2016
Solve:-

Find unit price per pack.  

6-Pack:-

2.49 ÷ 6 = 0.41
$
0.41 per can

12-pack:-

3.99 
÷ 12 = 0.33
0.33 per can

24-pack:-

5.49 
÷ 25 = 0.22
0.22 per can

The cheapest is 24-pack, because the unit price for that is the cheapest. After that pack is the 12-pack one because that is cheaper than the 6-pack. and last is the 6-pack. 
Answer Link

Otras preguntas

which perspective is the declaration of independence written in
What is the formula for the nth term for the following sequence? 12, 9, 6, 3, ...
if the mountaineers without any suit travels to the mountain they will bleed why​
what strategies did the north and the south enploy? this is a short answer to ​
(3r - 3) (r+2)help plz​
Please help i will give extra points
Someone help me please ASAP and I’ll mark BRAINLIEST and This is worth 100 points!!
What is the value of the expression below when y = 5? y? – 3y + 6
pls answer correctly!n - 6m = 8solve for n​
What is the image point of (-8,9)(−8,9) after a translation right 3 units and down 1 unit?