helpmeplease1944
helpmeplease1944 helpmeplease1944
  • 15-04-2018
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP ON 5! THANK YOU SO MUCH!! (Read direction carefully pls ^^)

(Brainliest will be given)



(Random answers gets moderated.)

PLS HELP ME ASAP ON 5 THANK YOU SO MUCH Read direction carefully pls Brainliest will be given Random answers gets moderated class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 15-04-2018
It is convenient to use x and y for the cost of 1 package each of cupcakes and brownies, respectively.
  3x +2y = 19 . . . . . . . . Amanda's purchase
  2x +4y = 24 . . . . . . .. Shan Shan's purchase

The graph of these equations shows the point of intersection to be
  (x, y) = (3.50, 4.25)

The cost for 1 package of brownies is $4.25
The cost for 1 package of cupcakes is $3.50
Ver imagen sqdancefan
Answer Link

Otras preguntas

Which division is shown by the model?
“My Mary’s asleep by the murmuring stream.” This line of poetry contains which literary device?
Which is the most dangerous animal in the world
its not telling me how to do this, please help
Summary of the journey to find a way to save the country (time, place)
Chère Kudirat, Jal un grand plais (plaisir, loisir) pour l'écrire ces quelques.... (quelques, des) lignes. Depuis mon GALEN - (revenir, retour) au village, je s
Señalo núcleo del sujeto y sus modificadores San Cristobal,ciudad de gente amable,invita a visitar sus lugares turísticos. Los orgullosos pobladores de la regi
Wight Corporation has provided its contribution format income statement for June. The company produces and sells a single product. Sales (4,500 units) $ 180,000
How does Rousseau describe the government and the sovereign friction between them
one characteristic that has allowed the US economy to change the mix of output in response to customer demand is