natalyjdiaz06 natalyjdiaz06
  • 14-04-2018
  • Mathematics
contestada

Yuki bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-04-2018
Hello!

[tex]\bf Answer:[/tex]

The price is [tex]\bf $0.75[/tex] per ounce.

_____________________________

[tex]\bf Explanation:[/tex]

1 pound = 16 ounces

Divide the price by the number of ounces there are in a pound.

12 ÷ 16 = 0.75

Answer Link
25powerss2
25powerss2 25powerss2
  • 18-11-2019

Answer:

The price is $0.75 per ounce.

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

Divide the price by the number of ounces there are in a pound.

12 ÷ 16 = 0.75

Answer Link

Otras preguntas

using ratio plz help im stuck i need #5 for one side 1-5 for the other
A car slows down from 65 km/s to 30 km/s in 5 seconds. What is its acceleration?
why does the c horizon most resemble the parent material? please explain in detail.
Can someone help me please
what’s the area of this? i really need help....50 points if u help me :)
Hey, can ya'll give me some information about type 1 diabetes? It's for a research paper.​
30 PINTS!! HELP ME PLZZI NEED HELP WITH THIS!!
can u slove this plz​
answer part a, then part b. Part A What is a theme of “The Adventures of Theseus”? A small mistake can have very serious results. Wicked people can be found eve
Liam has a bag of b beads. He gives 20 beads to his sister. He then makes 4 necklaces with the same of beads on each necklace using all of the remaining beads.