dareamharrisp74wwr dareamharrisp74wwr
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 lb. of candy costs 20.25 how much would 1lb. of candy cost

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 13-04-2018
Hello!

We know that 3 3/4 lb. of candy cost 20.25

We can divide these to get the cost of one pound

20.25/ 3 3/4 = 5.4

So 1 lb of candy cost $5.40

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The process of combustion occurring without an open flame is called ________. question 7 options:
True or False: The sum of all the angles around a point is 180°.
CAn energy be released when matter changes?
Study the photograph. which form of egyptian architecture is the tallest structure to the left of center?
The type of cartilage found in the intervertebral discs is ___ cartilage.
The notion that true womanhood centers on domestic responsibilities and child rearing is known as:
the product of t cubed and 18
In a sample of 200 students, what is the probability that over 31% of the sample has ap credit?
Put the stages of circulation in order by matching each stage with it number order. Begin with "first" and end with "last."
How can u tell Whether 1080 is cube number