jhardmonquan1234 jhardmonquan1234
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

at a local grocery 26 ounces of sport drink cost $1.30. What is the price per ounce

Respuesta :

vivanbre000
vivanbre000 vivanbre000
  • 12-04-2018
26/1.3= the price per ounce=20 cents per ounce
Answer Link
Аноним Аноним
  • 12-04-2018
i got my answer by, 26/1.30=20 but obviously if 26 ounces is $1.30 it's not going to be in $$$ so your answer is 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

Round 6,215,446 to the nearest thousand
x+b/4=c solve for x
The two most important results of European voyages to the Americas
Which word is used to name the bold number? 18 – z = 10
why is radar useful when mapping areas that tend to be covered in clouds
Life for the average ancient Egyptian was carefree and easy. a. Yes b. No
If 3 pounds of apples cost $0.90, how much will 10 pounds cost?
Which word does not identify a system of beliefs? a. feminism b. humanism c. misanthropy d. virility
Solve 10a-5b=25 for b
what is 5 1/2% as a fraction in simplest form????