zhamyaaaa zhamyaaaa
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

what is the cost for each

what is the cost for each class=

Respuesta :

Warden15
Warden15 Warden15
  • 12-04-2018
2G + 4H = 43
2G + 2H = 30 BECOMES G = -1H + 15

Substitute G = -1H + 15 into the first equation.

2(-1H + 15) + 4H = 43
-2H + 30 + 4H = 43
2H + 30 = 43
2H = 13
H = 6.50 / HATS COST $6.50

To find the cost if the gloves put in 6.50 in the first equation.
2G + 4(6.5) = 43
2G + 26 = 43
2G = 17
G = 8.5 / GLOVES COST $8.50.
Answer Link

Otras preguntas

71 is 10 less than my number
Jessica earns $63.70 in 6.5 hours. How much does she earn in 1 hour?
Which statement accurately describes Italy's terrain? A. Fertile plains make it possible for farmers to grow a variety of crops. B. Large areas of tropical rain
What is the answer to 2x+2y=36 when x-y=6
List two forms of propaganda that Adolf Hitler used. Describe how they were effective.
What is a Phenomenon characterized by poorly planned development on the edges of cities and towns?
Sheila bought some rose plants and sunflower plants.There were 35 rose plants than sunflower plants.If the ratio of the rose plants to sunflower plants was 8:3,
the wright brothers Wilbur wright facts
what is a barrel maker called
How many more equal sides does an equilateral triangle have than a right isosceles triangle?