detrawilson9 detrawilson9
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

Product A is an 8 oz bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz bottle of cough medication that costs $3.20. Which product has the lower unit price?

Respuesta :

sophiarl04 sophiarl04
  • 15-04-2018
Product A. Is $0.17 per ounce. Product B. Is $0.20 per ounce. Product A. Is cheaper by the ounce. Please mark brainliest.
Answer Link

Otras preguntas

suppose you are the general manager of DDC.write a press release for increasing the price of product​
pleaseeeee i have a exam tmrrrrrr
Katie loves to read. In the last few months they have read 3 graphic novels, 2 mysteries, 4 sci-fi novels, and 21 comic books. What is the ratio of mysterie
A descriptive essay on betrayal
Write an equation of the line that passes through given points. (0,-3),(3,3)
Which of the following is an OPINION about the Star-Spangled Banner
MZ Corporation produces fudge bars. Total fixed cost is $55,500. Each package of fudge bars sells for $4.95 with a variable unit cost of $3.10. What is the brea
Solve using common logarithms
How did many people probably feel about having limited access to common goods due to rationing in World War 2?
Explain the process of how clouds form