KasaCiara
KasaCiara KasaCiara
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

The product of 4 and a number is 18 more than twice the number.

What is the number?

Respuesta :

resh123sekar
resh123sekar resh123sekar
  • 04-02-2016
let the other number be x 
hence 4x= 18 + 2x
2x = 18 ; x=9
Answer Link

Otras preguntas

#2 plz help this is due tomorrow
Buenas noches, yo soy Sr. García. ¿Cuál es su nombre, señor? —Mi nombre es Sr. López. 1. ________. —Igualmente. —2. ________. —Adiós. 1. Muy mal 2. Buenos días
Wilhema bought 6 bars of soap for $12. The next day, Sophia bought 10 bars of the same kind of soap for $20. What is the cost of 1 bar of soap?
Helppp :( Can someone explain how he got the answer?
a car rent is $240 per week plus $1.00 per mile. Find the rental cost for a two week trip of 500 miles for a group of three people.
Which sentence is grammatically correct: Question 24 options: Ustedes son enfermos. Ellos están enfermos. Usted es enferma. Miguel es enfermo.
A store that buys and sells used video games buys a game at a cost of ​$29 and sells it at a selling price of ​$33. Find the markup. Then find the percent marku
What is the Awnser :D
A ride on the roller coaster costs 4 tickets while the boat ride only costs 3 tickets. Michael went on the two rides a total of 10 times and spent a total of 37
What was the court’s dissenting opinion on Plessy v. Ferguson?