Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Some patients who are given a sugar pill to treat headaches feel much better. this is an example of the:
Why does a secularist separation of church and state lead to a state-over-church situation?
Which statement describes a force between charged particles? 1)Like charges repel each other. 2)Like charges attract each other. 3)Unlike charges repel eac
What does "y usted" mean in English?
Which of the following does not describe the Protestant Reformation? a. Reformation of the Catholic Church c. The Protestant Reformation lasted over 100 y
What does screen time refer to?        A. The amount of time children spend with electronics   B. An activity for teaching time-telling   C. The interven
Butene has two isomers—one with methyl groups on the same side of the double bond and the other with methyl groups on the opposite side. What kind of isomers a
For most compounds in which a nitrogen atom bears no formal charge, the valence of this nitrogen atom is
which of the following is not an intensive physical property?A magnetism,B boiling point,C thermal conductivity,D volume
Assuming that the solute consists entirely of nacl (over 90% is), calculate the osmotic pressure of seawater at 20∘c.