kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Manufactured goods needed to produce other goods and services are called? A. nondurable goods B. payroll goods C. capital goods D. consumer goods
Two identical light bulbs are connected to a battery in a series circuit. An ammeter is wired into the circuit at measures a current of the battery to be 0.5 Am
Whats your thoughts about genetically modified crops
Find the volume please
All amino acids contain which of the following groups amine carboxylic acid phenyl eater methyl
15. Parents should enter parenthood with the expectation that they will sacrifice their time and resources to rearing the child, with little thought for what th
D Question 13 1 pts Read the following excerpt: "Each state retains its sovereignty, freedom and independence, and every Power, Jurisdiction and right, which is
If the probability of a chance event is 0.67, it is less likely to happen than which of the following probabilities of another chance event? Select one: 0.76 0.
Think about what you know about the following organisms. Do they give off carbon dioxide? Yes or no in the chart
The president discussed the trade agreements with several foreign diplomats, who can arrange the terms of the agreements on behalf of their countries. Which typ