vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Choose the right variant 1 This book will take to years to write. A. After two years I'll write this book B. In two years time I'll have written this book C . A
Helen Grey By Christina Georgina Rossetti Because one loves you, Helen Grey, Is that a reason you should pout, And like a March wind veer about, And frown, and
let f(x)=9x-2 and g(x)=-x+3. find f(g(x)).
Why are capillaries thin walled?
Holly decided to share 1/2 of her share of the pizza with Deb. How much did each of them actually?
3x+4y=17 solve for y.
Which choice is equivalent to the expression below? 5x sqrt 2 - 2 sqrt 2 + 2x sqrt 2 A. 7x sqrt 2 - 2 sqrt 2 B. 2x^2 sqrt 2 C. 3x sqrt 2 D. 7x^2 sqrt 2
Ricky had 50 cookies and gave 72% of the cookies to his friend Alice. Find the number of cookies Alice receive
What are some key words to use in writing and evaluation?
Is economic equality an attainable goal?