Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

What is zx +2 when x=2 and z=2
Name one product released during the process of cell respiration
How I got the answer for math questions
what is internal respiration?
Asexual organisms, as compared to sexual organisms, tend to be smaller, have shorter life spans, and produce little or no genetic variability between generation
Evaluate each expression if a = 9, b = 3, and c=1/3 19+6a divided by 2.
List two ways that rivers were important in helping the Northeast to grow.
Q. Evidence of humans living during the Paleolithic Era A. has been found in Antarctica. B. has only been found in Africa and Australia. C. has been found in bo
The temperature at 5 P.M. is 20°F. The temperature at 10 P.M. is-5°F. How many degrees did the temperature fall?
Azul has 4 green picks and no orange picks. You add orange picks so that there are 2 orange picks for ever 1 green pick. How many picks are there now?