fg796526 fg796526
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of the paint was $39 per gallon, so if the cos is $4,368, to many gallons did you buy

Respuesta :

mahdiya2100 mahdiya2100
  • 15-03-2018
Divide 4,368 by 39
The answer is 112
Answer Link
helpmetnx helpmetnx
  • 15-03-2018
so 39 per gallon
4368 for x gallons
39/1 = 4368 / x
39x = 4368
divide both sides by 39
x = 112

112 gallons of paint cost $4,368.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

need help on this question thank you !
Write a short paragraph about your family's traditions and custom
In an early survey conducted in 1888, a billion and a half people inhabited the earth. Now, the population is about six billion and is growing fast. Even though
preguntas y respuestas para el examen escrito en new york
The dimensions of an original rectangle are 10cm by 16cm. What is the area of the dilated rectangle using a scale factor of 1/2?
The transformation to industrialism led to a strong sense of _______, or pride in country. In many cases this went further than mere pride and extended to a bel
After reading the open window by (saki) I want to discuss with you this point and knou your opinion in it. Do you consider vera's ability to tell lies out of im
Running an average rate of 6 mph how many minutes will it take Kyle to run 3 miles?
PLEASE HELP WILL BE GIVING BRAINLIEST!!! -13+13r≥-2(11-3r)-7
What most helped the Jamestown colony develop its economy? A. uniting with the Powhatan and sharing resources B. digging up the plentiful amount of gold in the