JessicaSontay9105 JessicaSontay9105
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

Molly can either take her lunch or buy it at school. It cost $1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 each month, how many lunches can she buy at most?

Respuesta :

kyleelippencott kyleelippencott
  • 15-03-2018
The answer is 16 days because 30/ 1.85 = 16 days
Answer Link

Otras preguntas

f(x) = 4^x-1; find f(3)​
heeeeeeeeeeeelllllllllllllpppppppp
assume that for a particular group of students, the event is a senior and is female are independent. If 30% of the students are seniors and 54% of the female wh
The drama club is holding auditions for 5 different parts in a one-act play. If 9 people audition, how many ways can the roles be assigned? A. 362,880 B. 15,129
a serving of cheese weight about 3.5 ounces how many whole servings of cheese are there in a 40-pound wheel of cheese how much is left over
please help !! use this set of points to help answer 11a and 11b: (0,9) (2,8) (4,7) (6,6) (8,5) 11a. Write a point that could be added so that the set of point
Based on their number of valence electrons, which group of elements will gain two electrons by bonding with other atoms? Question 1 options: Be, Mg, Ca, Sr, Ba
The figure is made up of 2 cones and a cylinder. The cones and cylinder have a 4 cm diameter. What is the exact volume of this figure?
For what values of k the relation R:{(k2 , 5), (3k, 6)} is not a function?
(2 - 5) (3-6) + (1 - 3) (5 - 4)​