idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

A bike with tires of radius 0.330 m speeds up from rest to 5.33 m/s in 6.27 s. What is the angular acceleration of the tires?
Find The reciprocal for 2/5 6/13 21/80
Jonathan’s temperature this morning was 38.2°C. After 2 hours, it was 39.5°C. All are true about Mark’s condition EXCEPT * 1 point a. His condition worsened. b.
Why can a credit union lend money to members at reduced rate
Which type of data would be best displayed in a dot plot. (Help fast)
G.MG.3 Beth is going to enclose a rectangular area in back of her house. The house wall will form one of the four sides of the fenced in area, so Beth will on
Write -3.75 as a fraction or mixed number in simplest form. (you may use an improper or a mixed number as your final answer.) also i need someones discord for a
What ingredient is the ""toad"" in a classic english ""toad in the hole""?.
McBurgers Inc. noticed brown pellets in some areas of their kitchen. They assume that it is a sign of pest infestation. What action should they take? Check all
At 3:40 P.M, the hour hand and the minute hand of a clock form an angle of: