chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Find the domain of function f(x) = 2 log (10−x/10 +x). Determine whether the function is even or odd.
What is 2940 and 588 into fraction form
If a substance conducts heat easily, it is considered to be agood insulator.bad substance.good conductor.poor conductor.
after 25% of a bill is paid $80 still remains to be paid. how much was the bill?
Use long division. (30x³+4x²-150)÷(3x-5)
Simplify if possible 75/100
Which of the following is not a perfect square trinomial?1)144 + 12y + y^22)100 + 20y + y^23)64 − 16y + y^24)25 + 10y + y^2i need help with this one, please...
The odometer in Mr.Washington car does not work correctly. The odometer recorded 13.2 miles for his last trip to the hardware store, bit he knows the distance t
How do u separate salt from rock salt?
The embryonic stem in a seed is called the a. radicle. b. hypocotyl. c. seed coat. d. endosperm.