x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

Write a python program that takes two lists as input from the user, multiplies the index wise elements of the two lists and adds it to a new variable. While doi
in math, what is 7 -5 ?
Directions: Simplify the following expressions. Refer to the rules for signed numbers in solving these problems. Example: - 4 + 5 = +1 (the signs are different,
SUPER EASY HELP TWENTY POINTS! In which of the following situations would audio and a photograph be the best choice? when you have done a good job sounding like
helppp !!! Mrs. Massoth blended 1 3/4 gallons of iced tea and some lemonade for a picnic. If there were 4 1/2 gallons of the beverage, how many gallons of lemon
Which of the following number sentences illustrates the associative property of addition? 35 + 2 = 2 + 35 8+ 0 = 8 14 + 10 = 24 19 + (1 + 17) = (19 + 1) + 17
Find the value of y.
Find the value of x in the triangle shown below.
I don’t understand this at all and I hate stats plz help
The area of a rectangular room is 750 square feet. The width of the room is 5 feet less than the length of the room. Which equations can be used to solve for y,