dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

The market price of a security is $50. Its expected rate of return is 13%. The risk-free rate is 4% and the market risk premium is 6%. What will be the marke
How do you access Help resources for the station in pyxis machine
how to convert meters to centimeters in c programming​
which option is the correct format of placing html tags while coding in html A. B. C. D.
0.608 meter long. The average Chuckwalla is 0.395 meter long. How many times as long is the Gila Monster as the Chuckwalla, to the nearest hundredth?
Mikaila collected 27 pounds of glass bottles to bring to the recycling center. she also collected 400 ounces of newspapers and 160 ounces of aluminum cans. what
In frequency modulation, which wave property remains constant?
Which of these inequalities are equivalent to r > -11? Check all that apply. -r -33 -3r 33
What is the very small country that is south of Guatemala ?
4.8 Code Practice: Question 2