Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

What is the end behavior when the degree of the numerator is the same as the degree of the denominator? a. The function approaches a horizontal asymptote. b. Th
Circle A has a diameter of 3 feet. Circle B has a circumference of 2 meters.  Which circle is bigger (1 inch = 2.54 centimeters)
Instructions: Find the measurement of the angle indicated for the following trapezoid.
What do we need to play certain types of audio files, like MP3, on a desktop or laptop? 1) Software 2) Hardware 3) Internet connection 4) Speakers
What does odd exponent look like when graph? a. U-shaped curve b. Straight line c. Symmetric with respect to the y-axis d. Irregular pattern
1. Calculate the number of AlCl3 that are produced from 0.25 mol of Al(OH)3. Al(OH)3 + 3HCl --> 3H2O+AlCl3 molar mass of AlCl3 = 133.3g a. 10.0g b. 33.
Why did William Penn establish the colony of Pennsylvania? Responses A He hoped to found a place where Quakers would not be allowed to live. B He wished
what are aice classes and what do they do they do for highschools students
Can someone help me with this math question plsss it would mean alot :D! (LOTS OF POINTS!!!!!!!!!!)
A bowling alley charges x dollars per guest. What is the total cost, y , for 9 guests?