chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

Restaurant Bill: $60.00 Tip 25%, Final amount?
In a triangle the measurements of the angles are x°, ( x + 6)°, (2x + 10)°, and the sum of the three angles of a triangle is 180. What is the measurement of the
Which is true regarding a philosophical argument: A. Philosophical arguments are always deductive in nature. B. Philosophical arguments consist in two parts: pr
What is 6 divided by 2(1+2)
A standardized​ exam's scores are normally distributed. In a recent​ year, the mean test score was and the standard deviation was . The test scores of four stud
When Suzanne Pogell wanted to learn to sail, but she could find no one to teach her because men were the ones who sailed, and women were their crew. She finally
how are polymers are related to monomers​
What moral issue best defines you
Comet Company is owned equally by Pat and his sister Pam, each of whom hold 165 shares in the company. Pam wants to reduce her ownership in the company, and it
Suppose you performed the experiment in atmosphere of Argon at 25 deg. C, (viscosity of argon is 2.26X10^-5 N.s/m^2 at that temperature), and measured terminal