minhdodeaa
minhdodeaa minhdodeaa
  • 15-02-2018
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50.

How many pounds of candies can be bought for $2.10?

VALENTINES QUESTION!!!

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-02-2018
Set it up as a proportion problem. $2.10 is to x pounds as $3.50 is to 1 pound

=$2.10/x pounds= $3.50/1 pound
Cross multiply
=($2.10 * 1)=($3.50 * x)
=2.10=3.50x
Divide both sides by 3.50
0.6= x
x= 0.6=6/10= 3/5

He can purchase 0.6 (or 3/5 in fraction terms) pounds for $2.10.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

who were local officials inn india that collected taxes
help me with this? cause I dont really understand this.
Josh believes the Spanish club students at his school have an unfair advantage in being assigned to the Spanish class they request. He asked 500 students at his
what is one fifth of 15
Which term identifies a type of nuclear reaction?(A) fermentation(B) reduction(C) deposition(D) fission
How do I work out the problem 19 divided by 5728
Which term identifies a type of nuclear reaction?(A) fermentation(B) reduction(C) deposition(D) fission
what is the difference 4y/xy - 2x/xy^3
During the time when humans moved from Africa throughout the world, a. birth and death rates were both fairly low. b. population growth was rapid. c. population
which geographic factor was most significant in helping the soviet union withstand German attacks in world war II