unicorns110504
unicorns110504 unicorns110504
  • 14-02-2018
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work

Respuesta :

amby322 amby322
  • 14-02-2018
You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2. 
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
Answer Link

Otras preguntas

Change 1.4 to a fraction. 1/4 1 1/4 1 1/2 1 2/5
7 copies of the sum of 8 fifths and 4
was a priest a noble in the middle ages?
Rita is making chili.The recipe calls for 2 3/4 cups of tomatoes. How many cups of tomatoes, written as a fraction greater than one,are used in the recipe?
What is the difference in math
what is the prefix ir in irresistible
Strands of RNA do NOT contain which of the following bases?a)adenine b)cytosine c)guanine d)thymine
Which one of the following choices is the closest in size to one serving of meat? A. A deck of cards B. A baseball C. A coffee mug D. An open palm
The combined land area of the countries A and B is 178,973 square kilometers. Country A is larger by 573 square kilometers. Determine the land area of each coun
Solve for g 7h+f=2h+g