HollyD
HollyD HollyD
  • 14-02-2018
  • Mathematics
contestada

if it cost $3.42 for 5 candy bars how much does one candy bar cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-02-2018
$3.42 / 5 = .684
one candy bar costs 684 cents
pls mark me brainliest
Answer Link
bobbyv2 bobbyv2
  • 14-02-2018
So it costs $3.42 for 5 candy bars. To find the price of one, we divide $3.42 by 5:

3.42 / 5 = $0.684

However you can't have 3 decimal places with money, so we round down the price to:
$0.68
Answer Link

Otras preguntas

Is the copper in a copper wire a homogeneous or heterogeneous mixture
. Select one resource and hypothesize what side effects might occur if that resource is depleted.
HELP ME PLZ, I GIVE BRAINLIEST TO THE PERSON WHO GET'S IT RIGHT
The product of a number and 7 decreased by 2
3x+3y=180 what is the answer to this problem
plz helpwill give the brainliest!Urgent!!​
Mary Ellen has a white oak tree in her backyard.she observed that the tree had grown 2/3 foot in 3/4 year. What is the tree grownth rate in feet year?
According to Clifford, our beliefs only affect us. True False
Sam is responsible for overseeing all new high school construction and Jordan is responsible for all middle school construction within their county. According t
which decimal is less than 0.8 and greater than 0.02