grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

According to Bede, what is true of Ireland? A. It is the largest island. B. It gets lots of snow. C. It does not have any snakes. D. The climate is too warm.
Which geographic feature helped isolate Japan? A. water B. plateaus C. valleys D. volcanoes
3x+y-2z=22 x+5y+z=4 x=-3z
evaluate 2/3 x for x = 3/4
What were two strategies that Wu Zhao used to strengthen her political authority?
Cris answered 61 out of 66 questions correctly on a test. what is his test average to the nearest thousand?
is -1/2 bigger or smaller than -7/8
The authority of the U.S. national government is based in Constitutional language. Which of these constitutional clauses does NOT support the authority of the n
La capital de Puerto Rico es _____. A. San José B. El Morro C. San Juan D. Tegucigalpa
the chief goal of human relations is to