xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x. Show your work and type your final answer in the box. 118° (6x + 2)°
This image shows a hand nuturing a plant. Its purpose is to persuade people to take care of Earth. What is this visual an example of? A. B C. semiotics Logos vi
Escoge la mejor respuesta: A mis padres____ ______ los cafés de España. Gustan Les Le Gusta
Spain & England tried to create issues between Native Americans and the Americans in the Northwest Territory.
The mean depth of the ocean floor is about 62^2 feet. About how many feet is the mean depth of the ocean?​
PLEASE HELP ASAP!!!!!
Write a 2 paragraph summary about the structure of DNA from the information on the first page. FYI the picture is attached
Please help me with this I need this now
can you help me on this stuff
PLEASE HELP!! DUE TONIGHT!!!