cjbrookshire cjbrookshire
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought. If 2 pounds cost $8.40, find the cost of 3.5 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-01-2018
well first of all you need to divide 8.40 by to to get 4.20 the you multiplie it by 3 to get 12.60 the you need to take 4.20 and divid it by 2 again for the .5 to get 2.10 the add it to the 12.60 to get 14.70 and there you have your answer which is $14.70
Answer Link

Otras preguntas

Solve the rational equation x over 4 equals x squared over quantity 3x plus 3 and check for extraneous solutions. x = −3; x = 0 is an extraneous solution x =
To make a model volcano that actually erupts, Tomo mixes chemicals using the recipe shown. He makes two batches of fake lava, each containing a different amount
Is this statement true or false? Mining companies must restore the land that they use, especially in openpit mining. Mining companies may also have to clean up
What does synthesis mean in biology.
ndicate whether there is exactly one solution, infinitely many solutions, or no solution to the equation shown.​ 2x – 4 = 2(x – 2)​ A. exactly one solution B. i
Explain step by step.
True/False: HIV is unique because it copies the information for reproduction from RNA back into DNA.
CAN SOMEONE HELP ME! PLEASE! my head is overloaded now i can't think anymore
How did southern states teach the civil war in the 1950.
what’s the solution of y= 3x-1 and y= 3x+4