kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

Draw a model to represent 3/4 divided by 3/12
Can someone help me with this? Which angles are corresponding angles? Select all that apply. ∠1 and ∠3 ∠6 and ∠8 ∠2 and ∠8 ∠5 and ∠7 ∠2 and ∠7 ∠3 and ∠6
I need help with these problems!!!
Which region in america was more heavily influenced by the spanish
if there are 24 square units inside a figure, what is the area of the figure? 10 POINTS
How many 1/5 cup servings are in 3/4 of a cup of ice cream
please help! In the diagram, how many angles are alternate exterior angles with angle 16? zero one two three
What is the mode of this data set 55 78 43 39 78 61 75 50 43 78
Paraphrase this passage from Document 8. No matter the cost, Japan's own security and economic survival had to be considered ahead of Asian values. Unless Japan
as energy is added to a soild the atoms dash and move apart ?