PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

(Find The Probability Question) Choose 2 apples to eat from a bowl containing 6 apples, 8 oranges, and 4 bananas.
if 2a+3b=12 and a-3b=0, then what is the value of a?
Three functions are given below: f(x), g(x), and h(x). Explain how to find the axis of symmetry for each function, and rank the functions based on their axis of
Why did the United States want more land from the Native Americans?(1 point) A. for meatpacking B. for cattle C. for oil D. for settlers. Please pick one and do
Drag values to complete each equation. y5y3−(y−2)4 = (y−2)4+y3y5
drugs which open doors for non drug users to try and experiment on more dangerous drugs are called​
how to solve and answer for 4 1/3 - 2 1/5 ?
describe the strategy of the north Vietnamese in the war?help help please help help please ​
According Virgil, which prince traveled to Italy after the Trojan War?
anyone knows the answer?!​