niriha niriha
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Publix has a sale on candy bars .shoppers get 1 free candy bar for every 2 candy bars they but at $1.50 each.Mr.rovertto want to buy candy bars for his class that has 24 students.how many candy bars must he buy,and how much will it cost

Respuesta :

m15pride04 m15pride04
  • 04-01-2018
It will cost $12. 24-16= 8. 8 times 1.5= 12
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of r?
a= r/2L solve for r, please help me!!
The type of force that will not cause a change in the speed of an object.
How much photosynthesizing material does it take to keep up with a single human’s oxygen needs? A. 1 medium pool worth of bushes B. ¼ acre of trees C. 2 house p
What similarity did Hitler, Mussolini, and Stalin share? A.They were all communists. B.They all supported Franco in the Spanish Civil War. C.They were all auth
Which issue is addressed in the Bill of Rights? A) slavery B) voting age 09 the right to bear arms D) the direct election of Senators
why old system of measurement isn't accepted nowadays ​
What are needed for the clotting blood in the wound?​
How do you put these numbers in order: 2.25, 2.6, 3, and 2.5? ANY APPROPRIATE ANSWER HELPS! :)
Function of Ribbon in Access 2010​