mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

What principle was establish. Which case was the Supreme Court’s first ruling on the Establishment Clause? ed in the school-sponsored prayer case of Engel v. V
What’s the area of this rectangle
Consider the following data set: 10, 20, 25, 30, 50 ​What is the mean and median of the data set? Mean: Median:
What would Marco's pay be for a week in which he made $1,000 in sales? *
Where was the Zapotec civilization located?
“Since 1955, when he became a rookie outfielder with the Pittsburgh Pirates, Roberto Clemente lived in two worlds and they had one thing in common: passion. On
In a class full of men and women, 2/5 of the class are women. What is the ratio of men to women in its simplest form?
PLZ HELP MEEEEEEEHHHHH
Write the equation of a circle with a center at (2.5, –3.5) and a diameter of 12. Choices are x + 2.5)2 + (y – 3.5)2 = 12 (x – 2.5)2 + (y + 3.5)2 = 36 (x + 2.5
Lee y escoge la opción que contesta la pregunta. Read and choose the option that answers the question. La próxima semana voy a visitar los sitios arqueológicos