danielleofline danielleofline
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Four oranges cost a total of 90 cents. At this rate, what is the cost of 3 dozen oranges? Step by step will put brilliants

Respuesta :

Abraxious
Abraxious Abraxious
  • 02-01-2018
Four oranges cost 90 cents, an orange costs 90/4 cents, which is around 22.5 cents. Multiply this by 36 to get the cost of 3 dozen oranges, so 22.5 times 36 is 810, 810 cents, or 8.10 dollars.
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-01-2018

there would be 12 oranges per dozen

12/4 = 3 (3 sets of 4 per dozen)

3 * 90 cents = $2.70 per dozen

2.70 * 3 = $8.10 for 3 dozen

Answer Link

Otras preguntas

I need to solve for the question mark. Please help
I need help with writing skills( A PERSONAL NARRATIVE) Exam 986170
Tai-Yi has read a book on business for his career elective class. The book talked about how group work will prepare you for your future career and has many bene
Economists warn that the nation is slipping into a recession. Which fiscal policies will the federal government most likely take to help the economy grow? (4 po
Dose anyone have the answer to this question
Slope: -5/7, y-intercept:-2/3
Anyone wanna help????? Please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
What explains why more emigrants traveled to California than the Oregon Country during the settlement era? A. labor B. beaches C. farmland D. gold
Describe the religious controversy that sparked conflict between Irish Catholic immigrants and native-born Protestants in Philadelphia during the 1840s.
When a sodium atom gains or loses a valence electron, it becomes a charged particle called a/an ____________. A.neutron B.proton C.ion D.salt molecule