jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

How did mortimer buckle do in his breadmaking class math?
How was destruction of the Richmond-Petersburg area, such as that shown in the image, a factor in the South's surrender in April 1865? (5 points) Question 4 opt
When a balloon is filled with air, we say it inflates. What does the word inflation mean when it is applied to money? A. the economy shrinks quickly B. the co
describe the athenian justice system
can you solve 35÷5+56÷7
write each decimals as a percent 0.17
Why is the product of two rational numbers always rational? Select from the drop-down menus to correctly complete the proof. Let a/b and c/d represent two rat
how did geography affect the sumerians
How was destruction of the Richmond-Petersburg area, such as that shown in the image, a factor in the South's surrender in April 1865? (5 points) Question 4 opt
You send out 9,000 emails. Of those, 5% are opened. Of those opened, 10% click on a link to register for something. Of those who clicked the link, 20% complete