flawless3
flawless3 flawless3
  • 14-12-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 popsicles cost $4.44 what is the Popsicles unit rate

Respuesta :

bonnieswirl1
bonnieswirl1 bonnieswirl1
  • 14-12-2017
$4.44/12 Popsicles = $0.37/Popsicle.

The Popsicle unit rate it $0.37/Popsicle


I hope this helped :3
Answer Link
Tyler2017
Tyler2017 Tyler2017
  • 14-12-2017
37 cents a popcicle you can find this by dividing the total cost 4.44 by 12 which equals 0.37
Answer Link

Otras preguntas

Prior to the 25th amendment, the constitution _____ if the president became temporarily unable to fulfill the duties of office amendment 26 25th amendment summa
Antonyms: Match each word with the word or phrase most nearly its opposite. 19. (5 pt) absolve A. to blame B. to figure out C. to reject D. to cancel
Which historical value do the following lines discuss? CAPULET But saying o'er what I have said before: My child is yet a stranger in the world; She hath not se
#12, how do I solve this
Which statement contrasts two elements? A. This red snapper is delicious. It is seasoned with the same spices as the river trout I'm also enjoying. B. I
Layla wants to build a wooden box with the volume of 45cubic centimeter. She started with a width of 3cm and a height of 3cm . How long should Layla make the bo
A wolf's diploid number of chromosomes is 78. How would the number of chromosomes in the wolf's body cells compare to the number of chromosomes in its gametes?
how is crude oil brought to the surface
What was the political situation in Europe by 1100?
What are 4 adjectives that would describe Benjamin Franklin?