ceceliacarter2003
ceceliacarter2003 ceceliacarter2003
  • 13-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the beer buy, 6 bagels for $3.29 or 8 bagels for $4.15

Thanks

Which is the beer buy 6 bagels for 329 or 8 bagels for 415 Thanks class=

Respuesta :

dylancarr3209 dylancarr3209
  • 13-12-2017
6/3.29 or 8/4.15
Which ever is lower(the cost per bagel) is the better buy
Answer Link
DonovanH18
DonovanH18 DonovanH18
  • 13-12-2017
The 6 bagels because one bagel cost 55 cents while for the 8 bagels on bagel costs 69 cents
Answer Link

Otras preguntas

Daniel can read 8 pages in 5 minutes. At this rate ,how long will it take him to read an entire 264 page book.
the ending -tion creates the noun form of many verbs ending in a. -ate b. -er c. -ile d. -ive
when a child rolls down the hill what energy form is that
The _______ of a substance is the amount of that substance that can dissolve in a certain amount of a given solvent. A. chemical reactivity B. boiling point
What is 3.56 * 10 with an exponent negative 5 in standard form
Choose the expressions that are perfect cubes. –3 125a^6 8m^20 100w^24x^3 –64q^12 –c^30d^9f^18g^3
I need a lead sentence for the job path of Sports Journalism. It needs to be between 20 and 30 words long, it must answer at least three of the WWWWWH questions
The square root of 5 is between which two integers? Explain your reasoning.
$.87 per day is equal to how many dollars per year
Alexis received an 85,89, and 92 on three tests. How many points does she need to score on her next test in order to have an average of at least 90?