lissetteg lissetteg
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Cereal cost $4.20 for a 14-ounce box and Cereal B costs $3.90 for a 12-ounce Box. Which cereal is the better buy?

Respuesta :

TRUEBOSS72
TRUEBOSS72 TRUEBOSS72
  • 12-12-2017
The 14-ounce box is better buy, you only pay 30 cents more to get 2 more ounces than 12
Best luck!!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 12-12-2017
the 12oz would be a better deal, you are only paying about 30 cents an oz, and the 14 ozboxyou pay 33 cents an oz.
Answer Link

Otras preguntas

What are the characteristics of mass culture?
An ice cube is dropped into boiling water. How will heat flow between the water and the ice cube?
A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m
An ice cube is dropped into boiling water. How will heat flow between the water and the ice cube?
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4
How would you define psychological realism?
Tennis balls with a diameter of 2.5 in. are packaged 3 to a can. The can is a cylinder. Find the volume of the space in the can that is not occupied by tennis b
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?