alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

2 x 2 (: you can have the points :)
Can you draw a free body diagram of this for me?
Evaluate. 4^3 − (3+2^3) ⋅ 1.2 Responses: 1.)70.6 2.)50.8 3.)16.2 4.)1.2 PLEASE HELP!
Find the sum or difference 8+(-5)
Perform the calculation then round to the appropriate number of significant digits. 128.5 x 3.24
1. The Knight's tale is about the two princes, Arcite and Palamon, so why does the Knight spend so much time talking about Theseus's battles with the Amazons an
2 x 2 (: you can have the points :)
For 589-nm light, calculate the critical angle for the following materials surrounded by air.(a) fused quartz (n = 1.458)o(b) crown glass (n = 1.52)41.14o(c) po
the rule T(4, -1) is used for point (2, -7). Where is the translated point in the coordinate system
QUICK ILL GIVE BRAINLIESTA student simplified (cube root of 64 − 16 ÷ 2)(2 − 4)2 using the following steps:(cube root of 64 − 16 ÷ 2)(2 − 4)2Step 1: (4 − 16 ÷ 2