herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

Aquaculture is commercial fishing True Or False
Find the length of the unknown side round your answer to the nearest whole number
Can anyone help me with this equation please?
what is the greatest 0.893 0.98 0.04 0.321 pls help its urgent
need help with my math simplify
Scientific theories and everyday theories are similar because _____. a. both are just guesses b. both are types of explanations c. both require scientists to ag
If ur desperate for points : what is 10 + 20
The length of a rectangle is 4 more than twice the width of the rectangle. The perimeter of the rectangle is 92 centimeters. Find the length of the rectangle
A worker pushes a large rock to the north while another worker helps by pushing it to the east. If they both exert equal force, in what direction does the rock
What is the product of 3a + 5 and 2a +4a - 2