herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Help! First correct answer gets brainliest ​
The electoral college Question 56 options: A. actually decides the election. B. always votes the same as the popular vote. C. was created in the late 19th Centu
Darrell inherited a large amount of money from his uncle. darrell wishes to start his own business, and his lawyers encourage him to make it a corporation. what
The base of Cornelius The Snake's tank has a area of 37.5 sq. inches. The height is 12.5 inches. What is the volume?
PLEASE HELP ASAP!!! 15 POINTS AND BRAINLIEST FOR FASTEST AND BEST ANSWER!!! The United States began as more of a 1. market economy but grew more mixed as gove
Write a real-world situation that can be modeled by the inequality 20x > 30 + 15x.
What figure is a dilation of Figure A by a factor of 3? I think the answer is D? (bottom right)
The revenue recognition principle a. is not in conflict with the cash method of accounting b. states that revenue is not recorded until the cash is received c.
Eddie built a ramp shown to train his puppy to do tricks. Describe two ways to find the surface of the ramp
The Declaration of Independence asserted that A. American independence respected the opinions of mankind B. a "candid world" would emerge from the American Revo