deliawong7
deliawong7 deliawong7
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9. How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

Importance
Importance Importance
  • 15-11-2017
Hello!

To solve this, find the cost of a single light bulb first, by dividing 9 / 5.

9 / 5 ==> 1.80

One light bulb is $1.80

Now, multiply 1.80 by 7.

1.80 * 7 = 12.6

7 light bulbs cost $12.6

Hope this helps! ☺♥


Answer Link

Otras preguntas

A thesaurus is a kind of dictionary. TrueFalse
If you drop a 50 gram piece of metal that has a temperature of 110°Celsius into 1000 grams of water at 25°Celsius, what best describes what would occur? A.) The
Which type of bacteria live in the roots of legumes? nitrogen-fixing bacteria pathogenic bacteria aerobic bacteria rickettsia
What is one way to turn this fragment into a complete sentence. While the choir director was out of the room a. Add another subject to the sentence b. Put
Prime (2a + 5)(a − 2) (2a − 2)(a + 5) (2a − 5)(a + 2
The square of a number is equal to 10 less than 7 times that number. What are the two possible solutions? Which of the following equations is used in the proces
The Yippies were _____. a pro-war protest movement one of the anti-war protest groups a hip group of white-collar workers a college campus fraternity
which methed can government use to ensure that the introduction of load shedding is the best decision
The high-latitude climates includes boreal forests, tundra and ________. A. deciduous B. steppes C. alpine climate D. grasslands
which process occurs when ocean waves drop seashells on a beach